Bežecké lyžovanie Mango

V kategórii bežecké lyžovanie nájdete všetko, čo potrebujete pre bežecké lyžovanie. Výber bežeckého vybavenia môže byť niekedy oriešok a pokiaľ si neviete rady, pokračujte v čítaní.

Pri výbere bežeckých lyží je potrebné zamerať sa na niekoľko rôznych parametrov. Myslieť na terén, početnosť lyžovania a tiež skúsenosti lyžiarov. Nižšie sa dozviete v skratke ako na to, ale pokiaľ sa chcete dozvedieť ešte viac, prečítajte si článok:

Prejsť na článok "Ako si vybrať bežecké lyže?"»

Výber bežeckých lyží podľa štýlu bežkárstva

Klasický štýl - klasický štýl sa radí medzi tie najobľúbenejšie štýly bežkovania. Tento štýl majú v obľube tí, ktorí majú v obľube pokojnú a nijako náročnú jazdu prírodou a kochanie sa krajiou pri jazde na upravených bežkárskych strasách. Bežecké lyže na klasický štýl bežkovania sú dlhé a majú vysokú špičku, tiež majú výrazné klenutie v úrovni viazania.

Štýl korčuľovania - štýl korčuľovania nie je tak rozšírený, avšak začína byť čoraz viac populárnejší. Ide o štýl, ktorý naozaj pripomína korčuľovanie. Dá sa prevádzkovať iba na upravených trasách práve pre tento štýl. Skate bežky sú kratšie a tvrdšie

Combi štýl - combi štýl ako už z názvu vyplýva je kombináciou predchádzajúcich dvoch štýlov. Lyže na combi štýl sú veľmi podobné tým na klasickú jazdu, avšak majú tvrdšie jadro, ktoré umožní práve kombináciu oboch štýlov.

Back country štýl - bežky pre back country štýl sú veľmi odlišné od tých predchádzajúcich. Tieto bežky totiž využijete predovšetkým v neupravenom teréne. Sú široké, teda ich šírka je 60–80 mm, čo vám zaistí stabilitu a zároveň sú pevné, majú oceľové hrany, a preto sa vám bude skvele jazdiť v neupravenom teréne.

Výber bežeckých lyží podľa typu sklznice

Klasická sklznica - klasická sklznica je najobľúbenejšia medzi amatérskymi lyžiarmi, a to pre jej mazaciu komoru, ktorá na sklznici sama aplikuje mazací vosk.

Šupinatá sklznica - táto sklznica má svoje využitie predovšetkým na turistických bežkách. Vďaka šupinám na sklznici sa vám s bežkami bude dobre chodiť do kopcov a nebudú vám bežky kĺzať.

Mikrokontaktné sklznice - mikrokontaktné sklznice sa vyznačujú špeciálnou povrchovou úpravou, ktorú je možné prirovnať k šmirgľovému papieru. Túto časť je nutné pravidelne osmirkovat a upravovať špeciálnym sprejom.

Skin sklznica - v oblasti, kde sa klznice mažú sú umiestnené mohérové ​​pásy, ktoré umožňujú stúpanie na bežkách bez voskovania. Bežky s touto sklznicou ocenia predovšetkým turisti.

Dĺžka bežeckých lyží

Dĺžka lyží sa štandardne odvíja od výšky toho, kto ich bude používať. Všeobecne sa uvádza, že dĺžka bežeckých lyží by mala byť o 20-30 cm dlhšia, než je výška lyžiara. Rozdiel je však v dĺžke lyží, ktoré sú určené na korčuliarsky štýl lyžovania. Tieto lyže by mali byť o cca 10 cm dlhšie ako výška lyžiara.

Ďalšie dôležité súčasti vybavenia na bežecké lyžovanie

Palice - palice si zvoľte podľa štýlu bežkárenia a to teda buď klasické, alebo na korčuľovanie. Pokiaľ nechcete do palíc veľmi investovať, zvoľte hliníkové, tie však nemajú takú životnosť a sú ťažšie, ako napr karbónové.

Topánky - topánky sú tiež dosť zásadným prvkom nad ktorým je pred výberom potreba sa poriadne zamyslieť. Je nutné, aby ste si zaobstarali topánky, ktoré vám budú dobre padnúť a budú kompatibilné s viazaním vašich bežeckých lyží.

Skryť popis