blog-post image

Recenzie Salomon Speedcross 5 GTX

V tejto recenzii sa pozrieme na pravdepodobne najobľúbenejšie bežecké topánky od značky Salomon s označením Speedcross. V recenziu spomenieme verzii GTX (s GoreTex) aj bez goretexu, pretože máme k dispozícii oba varianty. Variant s Goretex je pánska topánka veľkosť 44 a 2/3 a dámska topánka je vo veľkosti 39.

Salomon Speedcross 5 GTX modrá a černá - porovnání

Obr.: Pánske Salomon Speedcross 5 GTX k porovnaniu - modré topánky sú nové, čierne topánky sú rok staré

K porovnaniu máme aj staršie modely Speedcross 3 GTX a Speedcross 4 GTX. Salomon Speecross sú v mojom prípade bežecké topánky, ktoré používam už viac ako 7 rokov a teraz mám v botníku 5. pár. Ako prvé som si kúpil Speedcross 3 GTX, ktoré mi vydržali až do teraz a používam je pre prácu na záhrade. Ostatné modely som postupne vyhadzoval, pretože boli po niekoľkých stoviek kilometroch opotrebované. Vložka vyzerala ako nová, látka na päte vnútri topánky trošku roztrhnutá, podrážka takmer rovná a špunty, vďaka ktorým si ma Speedsrossy získali, takmer nezostali. Speedcross mením približne každý 2. rok v čase, keď za sebou majú viac ako tisíc kilometrov behu a chôdze. Tieto topánky nosím aj pre bežné nosenie v sychravom počasí práve vďaka goretexu a rýchlemu nazutie. A teraz už k samotnej recenzii.

Vybrať Speedcrossy »

Váha topánky

Oficiálne váha topánok Speedcross 5 GTX je 680 g za pár, čo je fakt nádhera. Topánky sú krásne ľahké, čo oceníte pri dlhšom behu, alebo túre. Starší model Speedcross GTX 4 bol o pár gramov ľahší, model 3 bol rovnako ťažký ako model 5.

Salomon Speedcross 5 GTX modrá a černá - porovnání

Obr.: Pánske Salomon Speedcross 5 GTX k porovnaniu - modré topánky (vľavo) sú nové, čierne topánky (vpravo) sú rok staré

Tvar topánky

Topánky sú pomerne úzke a športovci s širším priehlavkom môžu mať zo začiatku problém. Ja mám pomerne širokú nohu a s väčšinou modelov od Salomon mám problém a na nohe mi nesedí a tlačí ma. Speedcross u starších modelov 3 a 4 ma zo začiatku tiež tlačili (ale o dosť menej ako iné modely Salomonu) a bolo potrebné pár prechádzok alebo behov na prešliapnutia a zvyknutie si. Pri modeli Speecross 5 som tento problém nemal a už pri prvom behu som necítil žiadny tlak na vonkajšej strany chodidiel a priehlavok. Na prvý beh si dávam pre istotu náplasti na päty, pretože mám občas problémy s odřenými pätami v nových topánkach.

Vybrať Speedcrossy »

Salomon Speedcross 5 GTX - srovnání paty boty

Obr.: Porovnanie päty topánky - vľavo nové topánky, vpravo rok staré topánky (1000+ km). Je vidieť jemné natrhnutie látky, ale našťastie nie sú päty po behu odreté aj bez použitia náplasti.

Podrážka

Podrážka u Speedcross bola hlavný dôvod, prečo som tento model kupoval a začal používať na behanie. Rád behám po kopcoch, lesoch a nespevnených plochách. V tomto prípade sú Speedcross skvelou voľbou, pretože ich podrážka krásne drží aj v prudkom svahu, prípadne v snehu. Najväčší rozdiel ide spoznať vtedy, keď vymeníte staré topánky za nové a idete sa v krátkom rozmedzí prebehnúť rovnakú trasu. Rozdiel je neskutočný, nové topánky nádherne drží aj v tom najprudším svahu a nezradí vás. Trochu problém nastáva na čistom ľade, ale o tom až v  ďalšej kapitole.

Podrážka Salomon Speedcross 5 - dámské

Obr.: Detail podrážky dámskych Salomon Speedcross 5 bez goretexu

Salomon Speedcross 5 GTX modrá a černá - porovnání

Obr.: Pánske Salomon Speedcross 5 GTX k porovnaniu - modré topánky (vpravo) sú nové, čierne topánky (vľavo) sú rok staré

Salomon Speedcross 5 GTX modrá a černá - porovnání

Obr.: Pánske Salomon Speedcross 5 GTX k porovnaniu - modré topánky (vpravo) sú nové, čierne topánky (vľavo) sú rok staré

Salomon Speedcross 5 GTX modrá a černá - porovnání

Obr.: Detail podrážky - Pánske Salomon Speedcross 5 GTX k porovnaniu - modré topánky (vpravo) sú nové, čierne topánky (vľavo) sú rok staré

Vložka

Salomon Speedcross sú dlhodobo dodávané s Ortholite vložkou, ktoré je vhodná aj pre ľudí s plochými nohami a skvelé tlmí. Keď som vyhadzoval staré Speedcross do popolnice, vložky som vytiahol a nechal som si ich do topánok na florbal. Vložky boli aj po toľkých kilometroch takmer ako nové a oproti vložkám, ktoré dodávajú konkurenčné značky, neporovnateľne pohodlnejšie.

Salomon Speedcross 5 GTX - srovnání vložek

Obr.: Porovnanie vložiek - vľavo rok stará vložka (1000+ km a vpravo nová vložka)

Šnúrky a kapsička

Speedcrosy používajú dlhodobo miesto šnúrok uťahovacie šnúrku (lanko - gumku) s plastovou zarážkou a vreckom, do ktorej sa dá pekne a efektívne šnúrka schovať. Musím uznať, že som z tohto systému zo začiatku mal strach, ale Salomon ma presvedčil, že tento systém má vychytaný. Plastová zarážka krásne drží a vydrží topánku riadne stiahnutú po celú dobu behu. Pri modeli Speedcross 3 sa mi bohužiaľ stalo, že sa mi na jednej topánke šnúrka pretrhla a musel som nahradiť klasickými šnúrkami. U novších modelov 4 a 5 sa mi to nikdy nestalo a pôvodné šnúrka drží skvele aj po vyšších stovkách nabehaných kilometrov.

Salomon Speedcross 5 dámské - detail tkaničky

Obr.: Zamerajte sa na detail kapsičky na šnúrku u dámskych bežeckých topánok Salomon Speedcross 5

Pocit z behu v lete

Topánky moc neodporúčam na asfalt, pretože sa rýchlo ničí špunty, ktoré sú na podrážke. Ja osobne mám dva modely Speedcross 5 GTX, kedy jedny (tie staršie s viac opotrebovanú podrážkou) používam na beh po asfalte, kedy viem, že nepôjdem do terénu. Druhé topánky (novšie), ktoré potom používam na beh v snehu, blate a listoch v teréne a kopcoch. Rozdiel v lete a v zime môže byť vo verzii s GTX a bez neho, kedy verzia bez goretexu môže byť v lete vhodnejšia, pretože topánka lepšie dýcha. Občas mám v teplých letných dňoch pocit, že sa mi noha v topánkach s Goretex prehrieva.

Vybrať Speedcrossy »

Pocit z behu na jar, na jeseň a v zime v snehu

Primárne chodím behať v chladnejších mesiacoch na úkor leta, kedy sa mi veľmi nechce. Často sa stáva, že bežím po daždi či v snehu. V týchto podmienkach nemôžem na Speedcross dopustiť. SpeedCross si beriem aj na zimné výstupy a výbehy do hôr, kedy viem, že mi topánky drží v snehu podobne, ako by som mal nesmeky. Ale POZOR! ak idete na dlhšej výšľap v náročných podmienkach, obujte poriadnej zimné alebo trekové topánky!

Ďalší problém nastáva na ľade. Topánky na ľade veľa kĺžu. Neodporúčam behať vo chvíli, keď je vonku poľadovica. Keď je vonku sneh a vyhrnuté chodníky, nie je problém, ale napríklad zmrznutý ľad na cykloceste môže spôsobiť škaredé pády.

S Goretex alebo bez

S ostatnými bežci som viedol diskusie, či je lepší model s GoreTex (GTX) alebo bez. Ja osobne preferujem verziu GTX z toho dôvodu, že chodím veľa behať na v zime, na jar a na jeseň, kedy sú podmienky k behu ťažšie ako v lete a často skončím nečakane s nohou v blate, kaluži či v snehu. Proti argumentom môže byť beh v lete, keď topánka s GoreTexom nevetrá tak efektívne ako bez neho. Mal som k porovnaniu model s GTX a bez GTX po zhruba troch rokoch používania a model bez GTX bol viac opotrebovaný a topánka pretrhnutá. Topánky s Goretex sú trochu viac odolnejšie voči pretrhnutiu, ktoré číha na každom kroku napríklad pri behu lesom a po kameňoch.

Chcem nové Salomon Speedcross »

Záver

Ako som spomenul niekoľkokrát v recenzii, nedám na Speedcrossy dopustiť. Beriem je na každý beh, či už na asfalt či do lesa a snehu. Viem, že až vyjde model Salomon Speedcross 6 GTX, hneď si ich kúpim a model 5 nechám na záhradu miesto trojok. Verím, že aj vy budete s týmito topánkami spokojní. Na horách si často všímam, že nie som sám s týmto modelom topánok a verím, že spokojných bežcov a turistov je veľa.

TOP produkty z kategórie Obuv na behanie