blog-post image

Ako vybrať trekovú obuv?

Ako si teda vybrať ideálne turistické topánky tak, aby ste sa v nich po dobu celého výšľapu cítili komfortne a zároveň vaše nohy ochráni proti premočeniu alebo vyvrtnutia členku? Zle zvolená obuv vám nielen znepríjemní celý výlet, ale zanechá následky na vašich nohách. Pľuzgiere, otlaky, opuchnuté nohy, to všetko vám spôsobí obuv, ktorá nebola dôkladne vybraná pre vašej aktivitu.

Vybrať trekovú obuv »

Základné otázky, ktoré je dôležité si položiť pred výberom turistickej obuvi

Kto bude obuv využívať?

Samozrejme sa obuv líši podľa pohlavia alebo veku. Iné topánky budú pre mužov, pre ženy a pre deti.

Ako často ju bude využívať?

Ide o to, či topánky budete využívať raz za čas, pričom nebudete potrebovať až tak kvalitné, teda nebudete do obuvi musieť toľko investovať, alebo budete obuv využívať každý týždeň a bude vám teda záležať na tom, aby sa neopotrebovali po 3 túrach.

Kde?

Ako už z otázky vyplýva, kde budete topánky využívať, teda akú činnosť v nich budete uskutočňovať. Rozdiel je v turistike horskej, v turistike po spevnenom povrchu alebo vo ferratové turistike.

Za akého počasia?

Dôležitou otázkou tiež je, za akého počasia budete využívať, či v lete a potrebujete teda priedušnosť, ale zároveň ochranu pred prípadným dažďom a alebo v zime vysoko v horách v snehu.

Vybrať trekovú obuv »

Druhy turistickej obuvi

Turistická obuv sa líšia hlavne podľa toho, na čo je využívaná. Býva označovaná písmenkami kategórií, ktoré určujú parametre topánky a ich využitie. Toto označenie síce nenájdete u topánok, ktoré sú určené na krátku prechádzku, ale u kvalitných turistickým topánok toto označenie nájdete. Vďaka tomuto označeniu topánok je potom výber oveľa jednoduchšie. Stačí si vyčleniť kategóriu, ktorá je vhodná pre vás a následne podľa toho vyberať.

Kategória A

Obuv, ktorá je určená pre nenáročné terény, skôr spevnené cesty. Je vhodná aj pre každodenné použitie. Táto obuv má veľa mäkkú podošva.

Kategória A / B

Táto topánka je dosť podobná topánke z kategórie A, avšak je o niečo tvrdší, napriek tomu stále dosť mäkká. Vhodná na celoročné využitie po spevnených chodníkoch. Často sa vyrábajú vo variante s vysokým komínom, teda chráni členok pred vymknutím.V lete je môžete využiť na zdolanie tuzemských vrcholov, v zime zasa poslúži napríklad ako obuv do mesta.

Treková obuv z kategorie A :

Crossroad TADEO W čierna 44 - Dámska treková obuv

Obr.: Crossroad TADEO W čierna 44 - Dámska treková obuv

Kategória B

Táto obuv je pomerne pevná, vhodná na trekking s ťažším batohom v ľahšom alebo stredne náročnom teréne. Býva často vybavená lemom na špičke a má tuhšie podošva.

Kategória B / C

Pevné a vo väčšine prípadov celokožené pohorky, ktoré sú vhodné na veľmi náročný trekking s ťažkým batohom aj po nespevnených cestách. Sú vybavené vysokú lemom, ktorá ich ochráni pred okopáním. Sú vhodné aj na občasné využitie turistických mačiek.

Kategória C

Táto kategória je podobná kategórii B / C, avšak tieto topánky sú vybavený viac technickými parametrami. Vyrábajú sa zo syntetických materiálov, čím sa docieli nízkej hmotnosti topánky. Zvyčajne majú na päte drážku na uchytenie poloautomatických mačiek. Tieto topánky sú prispôsobené pre ľadovcovú, vysokohorskú turistiku a ľahší snehová-ľadové lezenie.

Millet Grepon Walking Boots Mens

Obr.: Millet Grepon Walking Boots Mens

Kategória D

Topánky pre lezenie ľadov a mixov. Stále kožené (prípadne z veľmi odolných syntetických materiálov). Disponujú drážkami pre upnutie rýchloupínacích mačiek ako na päte, tak na špičke. Tieto topánky sú kvalitne zateplené.

Via ferrata obuv

Táto obuv nezapadá do žiadnej z kategórií. Vyrábaná pre tých, ktorí sa vydajú na stúpanie po ferratách. Je vhodná ako na chôdzu v úzkych chodníčkoch pri výstupe na ferraty ale aj na samotné lezenie po nich. Tieto topánky sú vyrábané s tuhou podošvou tzv. "Climbing zone" a so šnurovaním až do špica, čo umožňuje perfektnú fixáciu nohy v topánke.

Vybrať trekovú obuv »

Na čo sa zamerať pri výbere?

Materiál

Koža - bezkonkurenčná trvanlivý materiál, odolný proti vode a poškodeniu. Nevýhodou je, že sa musí často ošetrovať, aby sa predĺžila jej životnosť a je málo priedušná, takže sa vám v nej môžu nohy zapariť a dlho sa po prepoteniu sušia.

Koža s membránou - Ponúka vynikajúce záruku nepremokavosti pre aktívnu turistiku. Je nutné kvalitne udržiavať funkciu membrány.

Syntetické materiály, textílie - Ich výhodou je, že sú ľahké a priedušné. Musí sa však dostatočne často impregnovať.

Vodeodolnosť, nepremokavosť

Ako sa hovorí "Neexistuje zlé počasie, existuje len nevhodne zvolené oblečenie alebo obuv". V prípade, kedy potrebujete obuv, ktorú budete využívať na jar a na jeseň, iste oceníte jej nepremokavosť, alebo vodeodolnosť.

Vodeodolnosť - vodeodolnosť je schopnosť materiálu odolávať tlaku vody. Často je však nutné, aby sa tento materiál impregnoval, pre zachovanie tejto vlastnosti.

Nepremokavosť - schopnosť materiálu neprepustiť vodu a vlhkosť skrz. Najčastejšie sa jedná o materiál zvršku v spojení s membránou, ktorá zaisťuje nepremokavosť. Aj u tohto variantu je nutná pravidelná údržba pomocou impregnačných sprejov.

Pri použití membrán máme topánky trvalo nepremokavé, priedušné, kde sa nám udržuje klimatický komfort. Nepremokavé topánky sú kombináciou s membránou. V našom prípade s najznámejšie a najpoužívanejšie membránou Gore-Tex.

Tip na nepremokavú trekovú obuv:

Columbia PEAKFREAK X2 MID OUTDRY čierna 12 - Pánska outdoorová obuv

Obr.: Columbia PEAKFREAK X2 MID OUTDRY čierna 12 - Pánska outdoorová obuv

Podrážka

Podrážka je veľmi dôležitou, takmer nejdůležitětjší častí kvalitnej turistickej obuvi. Podrážka chráni vaše chodidlá nielen pred zimou, zabráni však pošmyknutiu, zmierni nárazy voči povrchu, spohodlnie vám výlet ... Vďaka správnej podrážke sa nemusíte báť dlhých, pokojne aj niekoľkých denných túr.

Pravidlom však je, že rím náročenjší terén, tým hrubšia podrážku a vzorku na nej potrebujete. Je nutné ale myslieť na to, že podrážka podstatne ovplyvňuje hmotnosť nohy. Často je však ťažké, nájsť kompromis medzi kvalitou podrážky a jej váhou.

Vystužená špička

Vystužená špička je veľmi dobrým pomocníkom na špici topánky. Je na topánke z prostého dôvodu, akonáhle zakopnete o veľký kameň, ktorý vám náhodou prišiel do cesty, váš palec zostane v bezpečí. Zároveň tiež zabráni skorému okopoání topánky.

Tip na obuv s vystuženou špičkou:

Salomon QUEST 4D 3 GTX W hnedá 5.5 - Dámska treková obuv

Obr.: Salomon QUEST 4D 3 GTX W hnedá 5.5 - Dámska treková obuv

Šnurovanie

Pre správne padnutie a zafixovanie nohy v topánke je nutné, aby ste mali dobre utiahli šnúrky. Turistické topánky mávajú klasické šnúrky z rôznych materiálov, také aby sa nerozvazovaly a netrhal. Zároveň šnúrky bývajú uchytené do kovových očiek a háčikov.

Vybrať trekovú obuv »

Ako správne zvoliť veľkosť turistickej obuvi?

Na toto platí niekoľko základných pravidiel, ktoré je nutné dodržať.

1. Dostatok času na skúšanie topánok - nekupovať také topánky cez internet a na skúšanie v obchode si vyčleniť veľa času.

2. Topánka by mala byť cca o pol čísla väčšie ako vaša noha → pretože pri chôdzi z kopca by vám inak palce narážali o prednú stranu topánky. (Tip. Ak v obchode majú k využitiu nejakú nerovnú plošinu, vyskúšajte si na nej imitáciu chôdza do kopca a z kopca.

3. Topánka nesmie na päte skákať!

4. Dostaňte sa s topánkou do niekoľkých extrémnych polôh, kedy špičku zohnat alebo musíte ísť krivo, proste imitujte chôdzu po nerovnom povrchu, jedine tak zistíte ako sa topánka na vašej nohe chová.

5. Skúšanie topánok je rozhodne lepšie v popoludňajších alebo ideálne večerných hodinách, kedy bývajú nohy po celodennom pohybe napuchnuté → také totiž sú vaše nohy pri túre.

6. Na skúšanie topánok si vezmite so sebou ponožky, ktoré zvyčajne na túry používate.

Záverečné zhrnutie

Turistické topánky si vyberajte podľa ich využitia. Tzn. podľa druhu aktivity a počasie. Myslite na správny výber materiálu zvršku topánky, ideálne podrážky a veľkosti. Akonáhle budete mať vybrané užite si svojho výletu!

Vybrať trekovú obuv »

TOP produkty z kategórie Treková obuv