blog-post image

Ako vybrať chytré hodinky?

Chytré hodinky? Dnes sú fenoménom, dajú sa nielen prepojiť s telefónom, ale aj so slúchadlami a sú ľuďom veľkými pomocníkmi ako pri športe, tak pri bežnom živote. Zvažujete kúpu chytrých hodiniek a neviete si rady, na čo sa pri ich výbere zamerať? Po prečítaní tohto článku snáď budete vedieť, ktoré sú tie pravé pre vás.

Vybrať hodinky»

Typy hodiniek

Chytré hodinky / smart watch

Tieto hodinky neplní len funkciu módneho doplnku ako už z názvu vyplýva. Hodinky si prepojíte s telefónom a môžete cez ne telefonovať, čítať alebo odosielať správy. Meria vám tep, kroky a majú veľa ďalších funkcií. Tieto hodinky sa vyrábajú v dámskom, pánskom i detskom prevedení a líšia sa od seba nielen vzhľadom, ale hlavne podľa ďalších parametrov, ktoré sú popísané nižšie.

Športové hodinky

Športové hodinky sú vyrábané hlavne pre športovcov. Majú prepracovanejšie funkcie merania aktivít pri športe. Líšia sa taktiež dizajnom, ktorý je skôr praktický a športové.

Šikovný náramok

Tento náramok, ktorý je často zamieňaný s chytrými hodinkami je narozdiel od nich lacnejšie a má menej funkcií. Nemôžete cez neho telefonovať a písať správy, nemôžete si doň inštalovať ďalšie aplikácie a vzhľadovo sú bližšie skôr k tým hodinkám športovým.

Tip na šikovný náramok:

NEWFEEL Náramok Oncoach 900 čierny

Obr.: NEWFEEL Náramok Oncoach 900 čierny

Parametre, na ktoré sa pri výbere zamerať

Materiál

Voľba materiálu hodiniek je takmer spätá s tým, kde hodinky budete využívať a na čo. Môžete si kúpiť veľmi slušivé a elegantné hodinky z kovového materiálu, pokojne aj pozlátené, ktoré budú naozaj funkčným módnym doplnkom, alebo naopak hodinky s náramky zo silikónového materiálu a s jednoduchým ciferníkom, pre potreby skôr vonku alebo pre športovcov.

Tip na dámské hodinky:

Hodinky Garmin Garmin vívoactive4S LightGold/Pink Band

Obr.: Hodinky Garmin Garmin vívoactive4S LightGold/Pink Band

Odolnosť

Odolnosť je jeden z najdôležitejších parametrov vašich hodiniek. Ak vyberiete zle, pri prvej príležitosti si hodinky rozbijete. Odolnosť určuje IP stupnice. Najvyššia krytie zaručujú hodinky IP68, číslica 6 je najvyššie možné krytie proti prachu a číslica 8 udáva najvyššiu odolnosť voči vode.

Tip na odoľné hodinky:

Hodinky Garmin Garmin fenix5 Plus Sapphire Titanium

Obr.: Hodinky Garmin Garmin fenix5 Plus Sapphire Titanium

Displej

Pri výbere displeja hodiniek by ste mali myslieť na to, že je dostatočne veľký tak, aby všetko čo sa na ňom zobrazí bolo jednoducho čitateľné a zároveň, aby bol dostatočne veľký pre vaše prsty, ktoré ho budú ovládať.

Dôležitá je tiež kvalita sklíčka displeja. Prehľadný disple aj za slnečného počasia umožňuje funkcie AMOLED, ktorý zaručuje, že slnečné lúče neovplyvní čitateľnosť vášho displeja. Lacnejšie hodinky ponúkajú fuknciu IPS, ktorá má síce kvalitný jas, ale o to horšie farby.

Tvrdosť a kvalita sklíčka a zároveň odolnosť vůču poškodenia je tiež dôležitá. Niektoré hodinky maju displej plastový, niektoré z tvrdeného plastu, niektoré sklenené a tie najdrahšie dokonca minerálne alebo diamantové.

Vybrať hodinky»

Operačný systém a kompatibilita

Nezabudnite myslieť na to, že rovnako ako u telefónov, majú každé hodinky iný operačný systém. Takže sa dopredu informujte, či hodinky budú kompatibilné s vaším telefónom a jeho operačným systémom. Existujú systémy ako Androi, iOS, Windows phone pod.

Batérie

Výdrž batérie veľa ovplyvní vašu spokojnosť s hodinkami. Rovnako však ako u iných výrobkov, ktoré sú závislé na batériu, jej výdrž ovplyvňuje hlavne spôsob jej využívania. Pokiaľ budú hodinky na ruke iba na ozdobu, a na pozadí nebudete mať otvorené žiadne aplikácie, mohla by byterie vydržať až 14 dní. Avšak realita je taká, že štandardne využívané hodinky vydrží zhruba 2-3 dni.

Funkcia

Hodinky majú nespočetne veľa fuknciu a ich výsledný výber je závislý len a len na vašich preferenciách. V prípade, že budete chcieť využívať prepojenie hodiniek s telefónom, budete potrebovať tieto funkcie:

 • volanie
 • notifikácia
 • posielanie a prijímanie SMS
 • ovládanie hudobného prehrávača
 • surfovanie na internete
 • fotenie

Pokiaľ chcete hodinky využívať k monitorovaniu vašich športových aktivít a celkových výkonov, mali by ponúkať:

 • výškomer
 • barometer
 • GPS
 • meranie tepu
 • bohatý výber športových aktivít
 • monitoring spánku

Tip na hodinky s niekoľkými funkciami:

POLAR VANTAGE V biela NS - Multišportové hodinky s GPS a záznamom tepovej frekvencie

Obr.: POLAR VANTAGE V biela NS - Multišportové hodinky s GPS a záznamom tepovej frekvencie

Záverečné zhrnutie

Na záver si to teda zhrnieme. Ak plánujete kúpu chytrých hodiniek, je potrebné, aby ste si povedali, kam budete hodinky nosiť a na čo ich budete využívať. Podľa toho potom teda zvolíte znamená materiál aj funkcie hodiniek. Prajem vám veľa šťastia s výberom!

Vybrať hodinky»

TOP produkty z kategórie Hodinky